Pytanie:
Co to był „grecki ogień”?
Daniel says Reinstate Monica
2011-10-12 19:13:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Co to był grecki ogień?

W swojej książce do historii przeczytałem, że był to miotacz ognia. Ale w niektórych filmach fantasy jest przedstawiany jako coś podobnego do dynamitu. Co to był dynamit czy co? Czy to w ogóle istniało?

Wikipedia: [grecki ogień] (http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_fire).
Możesz odnosić się do „greckiego systemu ognia” lub „greckiego mechanizmu ognia”, ale samo w sobie jest to po prostu „grecki ogień” - żadne „the” nie jest wymagane.
@Dori ok. Rozumiem.
W języku helleńskim nazywa się to „płynnym ogniem”.
Pięć odpowiedzi:
Sardathrion - against SE abuse
2011-10-12 19:28:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istniał, ale nikt nie jest pewien, co to było. Tworzenie takich zostało podzielone na różne zamówienia i każdy wiedział tylko, jak zrobić następny krok w łańcuchu. Został dostarczony rurami i mógł zostać „rzucony” w kierunku wroga. Niektóre z nich były przenośne, inne związane ze statkiem. Czasami można go było znaleźć w słoikach.

Można przypuszczać, że był to związek ropopochodny, ale dokładny wzór został utracony.

Źródło: Historia Bizancjum Johna Juliusa Norwicha w trzech tomach.

Poniższe obrazy pochodzą z XI-wiecznego manuskryptu Madrid Skylitzes.

Ship using Greek fire

fajne! byłoby to imponujące.
Było kilka eksperymentów mających na celu odtworzenie formuły, ale nie pamiętam od ręki, kto brał w tym udział ani gdzie to widziałem - było to kilka lat temu w angielskiej telewizji. Może zespół czasu?
@Sardarthrion: Tak, niewyraźnie pamiętam, że widziałem ten program. Czy nie byłby Time Team… Może pogromcy mitów? Albo jednorazowy podobny program?
@Noldorin:Yeah, gdyby tylko istniała witryna wymiany stosów dla tych pytań ... ^ _ ~
@Sardathrion Jest jeden z rodzajów: sceptics.stackexchange.com
@Sardathrion: Heh yeah. „Rzeczy, których po prostu nie pamiętam, SE”.
@Noldorin: MythBusters zrobili coś z tym, a także z Archimedes Death Ray, ale zrobili niewiele więcej niż udowodnienie, że grecki ogień zadziałał. Minęło trochę czasu, odkąd to widziałem, i nie jestem pewien, czy pamiętam wszystko, co zrobili lub o czym rozmawiali.
Seth Rogers
2011-10-12 19:26:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogień grecki był używany przez Bizantyjczyków, często na ich łodziach wojennych, jako zapalnik do okrętów wroga. Formuła prawdopodobnie składała się z pewnej mieszaniny między innymi nafty, siarki i azotu. Był to w zasadzie bizantyjski napalm i był skuteczny na morzu, ponieważ ogień mógł nadal płonąć (ze względu na łatwopalność i nierozpuszczalność w wodzie substancji), nawet jeśli uderzyła w niego trochę wody.

Wojna bizantyjska łodzie wystrzeliły zapaloną substancję pod ciśnieniem, pozwalając na osiągnięcie pewnej odległości.

Wladimir Palant
2011-10-12 19:29:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Grecki ogień z pewnością istniał, istnieje wystarczająca liczba dowodów na to, w tym rysunki takie jak ten:

greek fire

Najwyraźniej była to jakaś łatwopalna substancja, która zostałby rzucony w kierunku łodzi wroga, aby je zapalić, ale na pewno nie jest to ładunek wybuchowy. Dokładna formuła została utracona, więc można tylko przypuszczać, co to mogło być.

spiceyokooko
2012-12-04 21:37:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To smoła / smoła i olej zostały zapalone i spryskane, jeśli dobrze pamiętam. Może zawierał inne składniki (saletra, siarkę?), Ale w istocie był to smoła / smoła.

Gdyby w tamtym czasie istniał dynamit, wątpię, by zawracali sobie głowę taką niechlujną i niebezpieczną substancją jako smoła / smoła!

aea2o5
2013-05-09 02:12:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem Grekiem, więc coś wiem o takich rzeczach. Ogień grecki był wczesną formą napalmu, który był używany jako broń morska, ponieważ mógł palić się na wodzie iw wodzie.

Czy możesz pokazać swoje źródła?


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...