Pytanie:
Jak ważne jest pokazanie studentom zastosowania tematów przedstawionych na studiach licencjackich?
Martin Copes
2016-01-26 03:20:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obecnie projektuję oparty na dowodach kurs matematyki dla mojej uczelni. Zaprojektowałem już i uporządkowałem wszystkie treści teoretyczne kursu i załączyłem kilka ćwiczeń ad hoc do ćwiczenia każdego z poszczególnych tematów kursu. Jednak opracowałem również długie końcowe zadanie, które wprowadza problem obejmujący z grubsza wszystkie tematy kursu.

Moje pytanie dotyczy tego, jak pomocna jest dla ucznia praca nad tego rodzaju ogólnymi zadaniami . Zakładając, że zrozumiał już każdy z tematów z osobna, czy korzystne będzie spędzenie kilku tygodni na analizie aplikacji obejmującej prawie wszystkie widoczne tematy? Czy są jakieś badania na temat edukacyjnych korzyści płynących z tego typu ćwiczeń?

EDYCJA: Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł zacytować artykuł badawczy, który mówi o korzyściach płynących z pokazania tego rodzaju ogólnych zastosowań obejmujących wiele tematów kursy licencjackie.

Niemal oczywiste jest, że jest to korzystne, gdy istnieje aplikacja, która łączy koncepcje kursu i nadaje im kontekst, i która mieści się w rozsądnych ramach czasowych. Problem w tym, że taka aplikacja nie zawsze się pojawia. Na przykład, jeśli uczę wstępnej analizy, trudno jest zmotywować materiał w przestrzeniach metrycznych bez mówienia „zaufaj mi, będziesz potrzebować tego następnego semestru”.
Mimo że publikowanie krzyżowe jest odradzane w witrynach Stack Exchange, to pytanie mogłoby być warte zadania na [Mathematics Educators Stack Exchange] (http://matheducators.stackexchange.com/), szczególnie biorąc pod uwagę twoją konkretną sytuację.
Jeden odpowiedź:
Wolfgang Bangerth
2016-01-26 05:26:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie mogę wskazać żadnych konkretnych badań, ale powszechne jest stwierdzenie, że (i) uczniowie mają trudności z umieszczeniem poszczególnych tematów poznanych w klasie w kontekście, który pozwoliłby im zobaczyć, gdzie są używane, (ii) uczniowie którzy nie rozumieją, dlaczego temat jest istotny, raczej szybko o nim zapominają. Jest to tak samo prawdziwe w matematyce, jak w wielu innych dziedzinach i myślę, że powszechnie uważa się, że ogranicza to zdolność uczniów do zastosowania tego, czego się nauczyli, w nowych sytuacjach.

W konsekwencji, przynajmniej dla mnie, ma ogromne znaczenie, aby zapewnić uczniom kontekst , w którym żyje każdy temat, który poruszam na moich zajęciach. Dlaczego zależy nam na konkretnym stwierdzeniu? Jakie implikacje ma dane twierdzenie w obszarach, które są już znane? Wiem, że to podejście nie jest powszechnie podzielane w matematyce (a przynajmniej inni mogą definiować kontekst i zastosowania raczej wąsko jako „pokrewne obszary matematyki”), ale przynajmniej moim zdaniem ważne jest, aby pokazać uczniom, co materiał, którego się nauczą, może zostać wykorzystany. W przeciwnym razie matematyka jest niczym więcej jak bezczynną grą polegającą na przenoszeniu symboli z jednej strony równania na drugą.

Jestem prawie pewien, że było sporo matematycznych badań dotyczących (i). Myślę, że nazwa to coś w rodzaju „transferu wiedzy”.
Jestem pewien, że są badania na ten temat. Po prostu nie znam tego obszaru, przepraszam :-(


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...